Wycieczka do Warszawy

W sobotę 29 marca 50 osobowa grupa mieszkańców gminy Kcynia m.in. członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni rozpoczęli dwudniową wycieczkę do Warszawy. Inicjatorkami wycieczki były przewodnicząca UTW Pani Janina Paszkiewicz i członkinie zarządu Panie Elżbieta Szarwark i Maria Żołądkiewicz. Nad całością organizacyjną czuwał Pan Tomasz Kądziorski – wykładowca WSG w Bydgoszczy, który opracował  w profesjonalny sposób harmonogram wycieczki i był jej przewodnikiem.
Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zwiedzenia z przewodnikiem Zamku Królewskiego oraz  spacerować przez Stare Miasto, gdzie podziwiali Katedrę, Barbakan, Trakt Królewski, Pałac Prezydencki, Kościół Św. Krzyża.
Duży zachwyt wywołała wśród uczestników wycieczki zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, którą mieli możliwość oglądać. Dużą atrakcją okazało się  zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, gdzie eksponowano książkę o Profesorze Janie Czochralskim  „Kryształowe odkrycie” – i tu mogli pochwalić się, że są mieszkańcami rodzimego miasta profesora.

W niedzielę  zwiedzano Muzeum Powstania Warszawskiego, które okazało się jedynym w swoim rodzaju. Uczestnicy otrzymali prawdziwą lekcję historii o wydarzeniach z sierpnia 1944 roku.
Podczas zwiedzania stolicy Polski uczestnicy zwiedzili Łazienki Królewskie i zobaczyli: Pałac na Wodzie, Starą Pomarańczarnie, Pałac Myślewicki, Podchorążówkę, Biały Domek, Belweder i pomnik Józefa Piłsudskiego.

Powrót do Kcyni miał miejsce w późnych godzinach wieczornych w  niedzielę.
Wycieczka okazała się bardzo udana, że podczas powrotu zaplanowano            i omówiono kolejną do Wrocławia 27 maja – o szczegółach której organizator poinformuje w późniejszym terminie.

20463