56 Konkurs Sztuki Ludowej podsumowany

6Kcynianie wśród nagrodzonych podczas 56. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk

12 maja podsumowaliśmy 56. edycję Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk, najstarszego konkursu sztuki ludowej w Polsce. Jego organizatorem jest Szubiński Dom Kultury przy współudziale: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko - Pomorskiego w Toruniu, Starostwa Powiatowego w Żninie (Patronat Honorowy), Starostwa Powiatowego w Nakle, Gminy Wągrowiec, Gminy Łabiszyn, Gminy Kcynia, Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddziału Bydgosko-Toruńskiego, Banku Spółdzielczego w Szubinie i Pana Mirosława Rzeszowskiego.

Na konkurs wpłynęły 293 prace z zakresu haftu, zdobnictwa i rzeźby. W grupie twórców ludowych i amatorów znalazło się 40 osób dorosłych, które przedstawiły 168 prac. W grupie kontynuatorów tradycyjnej sztuki ludowej (dzieci i młodzież) 35 osób przygotowało 125 prac.

Po zapoznaniu się ze wszystkimi dziełami komisja konkursowa w składzie: mgr Wanda Szkulmowska – przewodnicząca, mgr Maria Flinik-Huryn – członek, mgr Bożena Olszewska – członek, mgr Wiesława Wolna – członek, mgr Kinga Turska Skowronek – członek, przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

Dziedzina Haft:

Nagroda Specjalna: Halina Kaszewska (Szubin);
I Nagroda: Kazimiera Wesołowska (Rogowo), Danuta Dobrzykowska (Rogowo), Krystyna Ługiewicz (Bożejewiczki), Violetta Łochowicz (Rąbczyn), Maria Tomczak (Żalice), Irena Zielińska (Łukowo);
II Nagroda: Małgorzata Bołka (Szubin), Barbara Nojgebauer (Mieścisko), Irena Nogalska (Łaziska);
III Nagroda: Maria Gruchała (Siedleczko), Krystyna Bylicka (Koninek), Elżbieta Brzezińska (Osiek), Krystyna Różańska (Rgielsko);
Wyróżnienia: Barbara Kalka (Łekno), Wanda Szewczyk (Wągrowiec), Iwona Nowak (Budziszewo).

Dziedzina Rzeźba:

Nagroda Specjalna: Piotr Woliński (Kcynia);
I Nagroda: Eugeniusz Izdebski (Żnin), Eryk Tubiszewski (Kcynia);
II Nagroda: Ariel Czechowski (Kcynia), Piotr Marciniuk (Wągrowiec);
III Nagroda: Jan Makowiecki (Szubin).

Dziedzina Zdobnictwo:

I Nagroda: Jadwiga Bołka (Szubin), Wiesława Palczewska (Szubin), Małgorzata Bołka (Szubin), Aleksandra Maludzińska (Wolwark);
II Nagroda: Dominika Pietroń – Komorowska (Bydgoszcz), Katarzyna Pietroń – Gbór (Szubin), Marzena Tracz (Władysławowo);
III Nagroda: Ewa Jaszak (Turzyn);
Wyróżnienia: Władysława Żuk (Nakło), Krystyna Kwiatkowska (Kcynia), Barbara Wojciechowska (Kcynia), Maria Kwiatkowska (Kcynia), Krystyna Bylicka (Kcynia).

Dziedzina Rzeźba dzieci i młodzieżowy:

Nagroda: Jakub Konieczny (lat 14), Filip Strzyżewski (lat 10), Kacper Bubacz (lat 12), Artur Koniec (lat 15), Marian Kubiak (lat 16).

Dziedzina Zdobnictwo dzieci i młodzieży:

Nagroda: Julia Kubiak (lat 16), Jagoda Koguciuk (lat 15), Iga Palczewska (lat 8), Jakub Palczewski (lat 9), Amelia Kobylarz (lat 9), Paulina Kobylarz (lat 7), Zuzanna Rzepczyk (lat 12), Roksana Jaszak (lat 9), Maja Jaszak (lat 8), Agata Maludzińska (lat 15), Zuzanna Macioszek (lat 15). Kajetan Bąkowski (lat 10), Magdalena Lewandowska (lat 9), Wiktor Lewandowski (lat 9), Izabela Moniak (lat 15), Julia Grabowska (lat 10), Natalia Krzemkowska (lat 10), Roksana Sipińska (lat 8), Anita Maludzińska (lat 13), Luiza Maludzińska ( lat 8), Oliwia Sztok (lat 9), Zuzanna Sęga (lat 10), Filip Sęga (lat 8), Rozalia Krzemkowska (lat 13), Zuzanna Kubiak (lat 13).

Wyróżnienia:

Zofia Kwiatkowska (lat 12), Anna Kwiatkowska (lat 10), Olga Kwiatkowska (lat 12), Paulina Masiak (lat 10).

Po wręczeniu nagród tradycyjnie na scenie zaprezentował się działający przy Szubińskim Domu Kultury zespół Jesienny Kwiat, a gdy zakończyła się część artystyczna przyszedł czas na oglądanie wystawy pokonkursowej. Można było także wziąć udział w warsztatach ginących zawodów.

Źródło: https://szdk.szubin.net/aktualnosci/podsumowanie-56-konkursu-sztuki-ludowej-paluk/560/#prettyPhoto

fot.SDK

3455af94207a6d56 image.jpg5af942076e66c image.jpg