Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

"Najlepszym prezentem na święta jest obecność drugiej osoby"

podsumowanie 36W minioną sobotę 16 grudnia 2017 w Sali sportowej Szkoły Podstawowej    w Kcyni odbyło się podsumowanie roku kulturalnego i samorządowego.

SZANOWNI  PAŃSTWO

Tymi słowami chciałam potwierdzić, że dzisiejsze spotkanie wykorzystujemy jako okazję do świętowania  i wyrażania naszej nadziei na dobrą, spokojną                          i pożyteczną przyszłość, na  podsumowanie minionego roku kulturalnego oraz powitanie Nowego 2018.

Każdego roku doświadczamy wydarzeń podniosłych i do takich zalicza się dzisiejsze. Jest mi niezmiernie miło, że tak liczne grono mieszkańców naszej gminy, powiatu możemy dzisiaj gościć, że zechcieliście Państwo przyjąć nasze zaproszenie                 i wspólnie spędzić z nami ten przedświąteczny czas.

Rok 2017, to rok realizacji wielu działań kulturalno – oświatowych, a nasze Centrum Kultury  starało się wychodzić naprzeciw zainteresowaniom społeczności lokalnej. Staraliśmy się w minionym roku urozmaicić ofertę kulturalno – oświatową dla naszych odbiorców. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie działania trafiają w serca naszych odbiorców. Mam jednak nadzieję, że nasza społeczność skorzystała  przynajmniej  w minimalnym stopniu z naszej oferty.

Drodzy Państwo, Centrum Kultury było organizatorem wielu imprez i mogłabym wymienić ich wiele, ale wspomnę tylko o kilku z nich mianowicie organizowaliśmy:

 • Spotkanie autorskie z Eligiuszem Kwiatkowskim autorem książki „Żniński batalion obrony narodowej 1939”.
 • Koncert muzyk jazzowej w wykonaniu kcynianina Artura Lawrenza z zespołem.

Koncert operetkowy z okazji Dnia Kobiet „Zaczarowany świat operetki                        i musikalu”

 • Warsztaty pałuckie z osobami niepełnosprawnymi z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mroczy.
 • Zorganizowaliśmy show rowerowe dla młodzieży.
 • Odbył się tydzień bibliotek, podczas którego biblioteki w Sipiorach i Chwaliszewie odwiedzili pisarze dla dzieci i młodzieży.
 • Organizowaliśmy 755 urodziny naszego miasta oraz 155 urodziny Banku Spółdzielczego w Kcyni.
 • Byliśmy organizatorami Mistrzostw Wojewódzkich w Szachach Błyskawicznych oraz pleneru rzeźbiarskiego podczas którego powstały rzeźby Powstańców Wielkopolskich, a które zdobić będą park przy GCKiB.
 • Na zaproszenie GCKiB przyjechał Krzysztof Daukszewicz.
 • Wspólnie z Urzędem Miejski w Kcyni byliśmy organizatorem wystawa prac Henryka Wojtasa połączonej z promocją książki – kolorowanki prezentującej zabytki gminy Kcynia.
 • Centrum Kultury wspólnie z UM w Kcyni było organizatorem Gminnych Dożynek w Ludwikowe.
 • W naszych działaniach  nie zabrakło organizacji konkursów, przeglądów, lekcji bibliotecznych, warsztatów, spotkań autorskich, wycieczek.

Jedną z form pracy Centrum Kultury jest   przekazywanie przyszłym pokoleniom  naszej rodzimej tradycji, kultywowanie naszych ludowych zwyczajów, promocja czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań. To jest nasz obowiązek zwłaszcza dzisiaj, gdy większość z nas biegnie szybko do nowoczesności.

Pozwolę sobie w dniu dzisiejszym złożyć podziękowania wszystkim tym, którzy mają wpływ na rozwój kultury, tradycji i zwyczajów, na współorganizację naszych imprez.

podsumowanie 30Dzisiejsze spotkanie, jaki wiele innych byłoby nam trudno zorganizować, gdyby nie życzliwość gospodarza tutejszego obiektu Dyrektora Szkoły Pana Michała Poczobutta oraz w-ce Dyrektor Pani Aleksandry Kubiak, którym za pomoc  i życzliwość bardzo dziękuję, równie ciepłe słowa kieruję w kierunku pracowników obsługi tejże szkoły za wyjątkową pomoc i życzliwość.

Podziękowania kieruję również w kierunku:

 • Urzędu Miejskiego za współpracę i pomoc w realizowaniu różnego rodzaju przedsięwzięć 
 • Starostwa Powiatowego w Nakle z którym współpracujemy
 • Dziękuję wszystkim służbom mundurowym OSP, Policji, dzięki którym imprezy organizowane  przez nas są bezpieczne oraz  muzykom Orkiestry Dętej OSP

w Kcyni, z kapelmistrzem Panem Mariuszem Skotnickim na czele.

 • Za wsparcie finansowe dziękuję Zarządowi Banku Spółdzielczego w Kcyni                       z Prezesem Panem Piotrem Niedbalskim na czele.

Ponadto chciałabym podziękować wszystkim placówkom oświatowym działającym na terenie gminy Kcynia, które współpracują z naszym Centrum Kultury, stowarzyszeniom, kołom gospodyń wiejskich, które aktywnie biorą udział                                 w imprezach plenerowych oraz sołectwom z którymi wspólnie organizujemy różne formy spędzenia wolnego czasu. Dziękuję wszystkim mediom, które promują nasze Centrum Kultury.    Słowa uznania i podziękowania chcę skierować w stronę firm …. GS Kcynia, FirmiePAŁUKI Państwa Ewy i Marka Głuszczyńskich, Zakład Produkcji Murzynków Państwa Bożeny i  Grzegorza Mordzak, Cukierni Kilian oraz Państwu Danucie i Dariuszowi Grzeszczyk.

Jest  jeszcze grupa osób, której chciałabym szczególnie podziękować za pracę, poświęcenie za to wszystko co robią, za to, że są, w soboty, niedziele i święta,                     że zawsze mogę na nich liczyć.

Mówię tu o moich współpracownikach,  do których kieruję to magiczne słowo –DZIĘKUJĘ

Praca w kulturze jest pracą na rzecz innych i nie miałaby miejsca, gdyby nie praca wielu osób pracujących społecznie, a dzisiejsze spotkanie sprzyja temu, aby podziękować tym wszystkim osobom.

Szanowni Państwo jest wśród nas wyjątkowa osoba, która w bieżącym roku obchodziła wyjątkowy Jubileusz – bo Jubileusz 55-lecia pracy twórczej, a mówię tu o Pani Marii Kwiatkowskiej].

podsumowanie 33Pani Maria Kwiatkowska wieloletnia hafciarka, członek Stowarzyszenia  Twórców Ludowych. Haftu nauczyła się od mamy, później w latach 60-tych skończyła kurs haftu zorganizowany w kcyńskiej świetlicy. Współpracowała z Klarą Prillową, która była jej nauczycielem i pod Jej okiem doskonaliła kunszt twórczy.

Pani Maria wykonuje głównie części stroju pałuckiego- czepce, halki na płótnie, kryzy, fartuchy.  W swojej twórczości stosuje tradycyjne wzory pałuckie zebrane przez Klarę Prillową, a tu wspomnę, że Klara Prillowa otrzymała w bieżącym roku  tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Kcynia”.

Ponadto Pani Maria haftuje stroje dla Zespołu Regionalnego PAŁUKI oraz Pieśni i Tańca Ziemi Bydgoskiej.

W roku 1976 była laureatką drugiej nagrody w konkursie na haft                       w stroju ludowym, którego organizatorem był Wydział Kultury i sztuki Urzędu Wojewódzkiego  w Bydgoszczy. Kolejny rok 1977 również był dla Pani Kwiatkowskiej owocny, zdobyła bowiem drugie miejsce w Ogólnokrajowym Konkursie organizowanym przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu „Haft Ludowy”. Została również wyróżniona w 2014 roku na Ogólnopolskim Konkursie Zarządu Głównego  Stowarzyszenia Twórców Ludowych „ A to Polska właśnie”.

Ponadto Pani Maria zajmuje się zdobnictwem, wykonuje rózgi pałuckie, bukiety kwiatowe, ramki do obrazów, bukiety żniwne oraz pająki.

Przekazuje  swoje umiejętności młodemu pokoleniu aktywnie działając w kole rękodzieła ludowego działającego przy Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni.

Podziękowania skierowane zostały również w stronę:

 1. Twórców Ludowych, którzy kultywują naszą tradycję rodzimą Pałuk poprzez  haft, rzeźbę, malarstwo
 2. Zespołu Regionalnego  PAŁUKI , który promuje naszą Gminę poza granicami naszej gminy, prezentując taniec i śpiew pałucki.
 3. Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczą w wykładach prowadzonych przez wykładowców Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, są organizatorem licznych wyjazdów podróżniczych.
 4. Klubu Aktywnego Seniora – jak sama nazwa mówi są to osoby bardzo aktywne w wielu dziedzinach życia kulturalnego. Są organizatorami licznych spotkań, są zaangażowani w pomoc drugiemu człowiekowi poprzez udział w akcjach charytatywnych.
 5. Chóru CANTEMUS  grupy kilku pań, które wspólnie uświetniają nasze kameralne spotkania, wystawy.

Tegoroczną uroczystość uświetniły swoim pięknym występem dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni. Została ona przygotowana pod okiem p. Małgorzaty Kubanek i Edyty Walickiej.

Ponadto Dyrektor GCKiB w Kcyni złożyła życzenia świąteczne wszystkim mieszkańcom naszej gminy:

W imieniu wszystkich pracowników Centrum Kultury jak i własnym zgodnie ze staropolską tradycją chciałabym złożyć Państwu życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia, pogody ducha, sukcesów zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym oraz   Zdrowych Radosnych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych miłości i radości.

podsumowanie 1   podsumowanie 2   podsumowanie 3   podsumowanie 4

podsumowanie 5   podsumowanie 6   podsumowanie 7   podsumowanie 8

podsumowanie 9   podsumowanie 10   podsumowanie 11   podsumowanie 12

podsumowanie 13   podsumowanie 14   podsumowanie 15   podsumowanie 16

podsumowanie 17   podsumowanie 18   podsumowanie 19   podsumowanie 21

podsumowanie 22   podsumowanie 23   podsumowanie 24   podsumowanie 25

podsumowanie 26   podsumowanie 27   podsumowanie 28   podsumowanie 30

podsumowanie 31   podsumowanie 32   podsumowanie 34   podsumowanie 35

podsumowanie 37   podsumowanie 38   podsumowanie 39   podsumowanie 40

podsumowanie 41   podsumowanie 42   podsumowanie 43   podsumowanie 44

podsumowanie 45   podsumowanie 46   podsumowanie 47   podsumowanie 48

podsumowanie 49

Kalendarz imprez

Marzec 2019
N P W Ś C Pt S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Licznik odwiedzin

788763
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkich odwiedzin
383
682
5031
776650
22107
32667
788763