Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wernisaż prac Henryka Wojtasa

DSC08121Promocja gminnej kolorowanki i otwarcie wystawy prac Henryka Wojtasa

W środę, 8 listopada 2017 r. w siedzibie Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni otwarto wystawę prac graficznych śp. Henryka Wojtasa. Wernisaż połączony został z promocją gminnej kolorowanki wydanej przez Urząd Miejski na bazie grafik Henryka Wojtasa. Wernisaż rozpoczęto od występu skrzypaczki Małgorzaty Zyśk. Następnie Renata Gaj-Kowalska powitała przybyłych, a Anna Duda-Nowicka opowiedziała krótko o kolorowance. Burmistrz Kcyni Marek Szaruga podziękował pięknymi różami wdowie po Henryku - p. Annie Wojtas za użyczenie wystawy, a także Kamili Czechowskiej dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej za pomoc w jej organizacji. Pani Anna opowiedziała o mężu, jego pasji malarskiej, początkach twórczości związanych także z Kcynią.  Pokrótce opowiedziała o pracach, które można podziwiać oglądając wystawę. Swoimi refleksjami dotyczącymi artysty podzielił się także malarz, Waldemar Zyś.

Wystawę można oglądać przez miesiąc, a kolorowankę można kupić w GCKiB.

O autorze prac:

HENRYK JÓZEF WOJTAS urodził się 14 stycznia 1946 r. w Sipiorach. Absolwent Liceum Pedagogicznego w Nakle nad Notecią, a następnie Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mieszkał i pracował   w Szubinie. Do czasu przejścia na emeryturę pracował w szkolnictwie podstawowym, jako nauczyciel wychowania plastycznego w Szkole Podstawowej nr 2 w Szubinie i szkolnictwie zawodowym, ucząc snycerki i historii meblarstwa w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Łabiszynie. Przez wiele lat rozwijał uzdolnienia artystyczne dzieci i młodzieży w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kcyni oraz  w zakładach poprawczych w Kcyni i w Szubinie. Działał w strukturach ZHP.

Był współzałożycielem w 1977 r. i pierwszym prezesem Szubińskiej Grupy Plastyków Plama's, a także członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Współpracował z Szubińskim Domem Kultury. Przez wiele lat organizował plenery malarskie oraz wystawy w galeriach domów kultury dla młodszych koleżanek                     i kolegów. Uprawiał malarstwo, rysunek, grafikę i rzeźbę. Tworzył małe formy graficzne i ekslibrisy. Zajmował się aranżacją zabytkowych wnętrz i renowacją.

Swoją twórczość wystawiał od 1977 r. Zaprezentował ją na 39 wernisażach indywidualnych i ponad 142 wystawach zbiorowych w kraju i poza granicami. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach, w tym także w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Pasjonował się historią, czego wyrazem były ilustracje do publikacji regionalnych, takich jak Legenda o herbie Szubina czy w roczniku Duch i czas, do którego pisał także teksty o miejscowościach z terenu gminy Szubin. Miłośnik fotografii. Autor widokówek z Szubina. Projektant wielu tablic pamiątkowych związanych z miejscami pamięci narodowej, m.in. tablicy na Domu Polskim - siedzibie muzeum, tablicy poświęconej ppor. Józefowi Suplickiemu i ks. Władysławowi Mączkowskiemu na cmentarzu, a także pomnika na pl. Kościelnym poświęconego ofiarom zbrodni hitlerowskich i komunistycznych, pamiątkowego obelisku z okazji 635-lecia nadania Szubinowi praw miejskich oraz Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa.

Był autorem logo Muzeum Ziemi Szubińskiej czy Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego, a także autorem herbu Szubina. Czynnie zaangażowany w tworzenie prasy lokalnej. Znalazł się w grupie, która zainicjowała stworzenie ,,Szubińskiego Pelikana”, gdzie zajął się grafiką pisma. Publikował swoje prace, między innymi rysunki satyryczne, szopki noworoczne. Pisał o zabytkach z terenu miasta i gminy oraz opisywał wernisaże, publikował także pod pseudonimem ,,Anzelm”. Uhonorowany wieloma odznaczeniami. Dwukrotnie wyróżniony Medalem Wojewody Bydgoskiego. W 2003 r. nagrodzony Medalem im. ks. Jana Kleina, który zaprojektował dla towarzystwa kulturalnego. Był też projektantem dla miasta Szubina Medalu Sędziwoja z Szubina. Informację o artyście ujęto w publikacji Amerykańskiego Instytutu Biograficznego w Północnej Karolinie z 2000 r. Jest ujęty w „Who is Who w Polsce”z 2006 r. W 1972 r. poślubił Annę, małżonkowie doczekali się trójki dzieci. Henryk Wojtas zmarł 3 stycznia 2015 r. Został pochowany na cmentarzu w Szubinie.

Tekst i zdj.: Anna Duda-Nowicka UM w Kcyni

DSC08122DSC08123DSC08128DSC08124DSC08125DSC08127DSC08128DSC08129DSC08134DSC08135DSC08136DSC 0083 KopiowanieDSC 0088 KopiowanieDSC 0095 KopiowanieDSC 0099 KopiowanieDSC 0100 KopiowanieDSC 0101 KopiowanieWernisaz 5 KopiowanieWernisaz 6 KopiowanieWernisaz 15 KopiowanieWernisaz 19 KopiowanieWernisaz 20 KopiowanieWernisaz 27 KopiowanieWernisaz 30 Kopiowanie

Wasze pomysłyLicznik odwiedzin

430644
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkich odwiedzin
39
326
39
427076
7798
11768
430644