Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wernisaż Stanisławy Sierant

DSC07606W Centrum Kultury w Kcyni czynna jest wystawa malarstwa STANISŁAWY SIERANT

 

Malarstwo zaczyna się od emocji i pasji.

„ Zaklinanie świata obrazami, to jedna z niewielu rzeczy sensownych, jakie dziś malarstwu zostały do zrobienia.” ( Andrzej Osęka)

     W różnorodnej tematyce obrazów, przenikających płaszczyzny barw utrzymanych  w tonacjach ciepłych i chłodnych, jawi się sylwetka Stanisławy Sierant, artystki żyjącej własnymi emocjami  i pasją, podążającej swoją drogą twórczą. 

    W 1962 r. ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w  Bydgoszczy oraz Studium Reklamy  w Warszawie. Od 1968 roku rozpoczęła pracę artystyczną, malując portrety, martwą naturę, czy cykle marynistyczne m.in. „Boskie morze” oraz kompozycje kwiatowe np. „Cztery pory roku”, obrazy poświęcone kobietom, anioły, motywy architektoniczne, sakralne i zdobnicze, stosując przy tym różne techniki - akwarelę, olej, akryl, pastel, które łączy z kolażem. 

       Artystka prezentuje swój dorobek twórczy na wystawach indywidualnych, ale także bierze czynny udział w wystawach zbiorowych. Jest bardzo aktywna w swoim środowisku           w działaniach artystyczno -organizacyjnych.   Warto dodać, że swoje prace wystawiała także we Francji w Instytucie Polskim     w Paryżu , w Aulnay sous Bois oraz w muzeum w Conche oraz w Niemczech w muzeum w Uslar i w Konstanz.

 W latach 1962 – 1997, z przerwami,  była instruktorem plastyki  w Domu Kultury     w Mogilnie i Człuchowie, mając jednocześnie w swoim dorobku wiele realizacji malarstwa ściennego. Od 1993 roku w Muzeum w Człuchowie była specjalistą do spraw aranżacji wystaw. Od kilku lat prowadzi warsztaty plastyczne np. z podopiecznymi MOPS, uczniami człuchowskich szkół oraz z przedszkolakami. Wielokrotnie prowadziła warsztaty malarskie z dziećmi i młodzieżą w Łebie, w Ośrodku Wczasowym „ Posejdon”, a w 2013 pełniła funkcję komisarza Pleneru Nadmorskiego . Uczestniczyła również w plenerach zagranicznych w Bułgarii, Francji i Szwajcarii. Za swoją działalność kulturotwórczą otrzymała wiele nagród i wyróżnień, z których wymienić należy Odznaczenie Ministra Kultury  Rzeczpospolitej Polskiej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jej prace znajdują się w różnych zbiorach publicznych - muzealnych i bibliotecznych oraz prywatnych - w Polsce i za granicą. 

     Studium natury jest dla artystki niezastąpionym źródłem poznania barw i kształtów.  Jej prace odznaczają się pewną surowością w doborze kolorów, stosuje z dużą wprawą różnorodne odcienie brązów, zieleni, błękitów, szarości, czerwieni i fioletów. Charakterystyczny styl Artystki opiera się na zdecydowanych pociągnięciach pędzla, ale również na rozmywaniu konturów postaci, motywów roślinnych, pejzażowych, co daje efekt tajemniczości i finezji. Kompozycje kwiatowe z cyklu „Cztery pory roku” charakteryzują się różnorodnymi, fantazyjnymi kształtami, przykuwając uwagę odbiorcy jaskrawymi, mocno wyartykułowanymi barwami. Niekiedy dynamikę obrazów potęguje wyrazisty kontur, określający plamy barwne, kontrastujących ze sobą błękitów, zieleni, czerwieni i żółci.

          w Dąbrowie Górniczej w 2014 roku. 

    Motyw dziecka jest motywem, który chętnie wykorzystywany jest w sztuce w ogóle. Symbolika dziecka i jego postać pojawia się w wielu różnorodnych kontekstach. Portretowane dzieci w obrazach Stanisławy Sierant najczęściej zagłębione są w swoim świecie, skupione są na jakiejś myśli, marzeniach, ale również śmiało  i optymistycznie spoglądają nam w oczy.

„ Anioły”, to jeden z ostatnich cykli malarskich Stanisławy Sierant, który mogliśmy oglądać w 2016 roku w Galerii Miejskiego Domu Kultury  w Człuchowie podczas wystawy  pt. „Boskie morze”, na której natura, morze, oceany czy anioły, łączą się w jeden niezmierzony „akwen” duszy i natury człowieka. Artystka próbuje odpowiedzieć na odwieczne pytania, jakie zadają sobie od stuleci mistycy, teolodzy, literaci, poeci, artyści – jak wyglądają anioły i czy możemy je zobaczyć, spotkać? Od wieków anioły były i będą motywem twórczych inspiracji. Dla malarzy anioły są widzialne, i tak jest w pracach Stanisławy. Są uskrzydlonymi kobiecymi postaciami, otulonymi w obłoki, barwy tęczy, o twarzach rozświetlonych słonecznym blaskiem. Pośredniczą między ziemią a niebem. 

Morze i ziemia, to dwa motywy, które przewijają się w twórczości Artystki. Są jednocześnie fascynacją dla jej malarskich  realizacji. Wrażliwa na piękno otaczającej natury, tworzy pod jej wpływem i dzięki niej, obcując z morzem, oglądając zachody słońca, czy spacerując plażą, po której przechadzają się jej anioły.

    Artystyczna praca to ciągłe odpowiadanie na trudne pytania, skierowane na przedstawianie, poznawanie i oddawanie postrzeganej rzeczywistości, ale także otwartość i uczciwość wobec własnego widzenia świata i jego kreacji w sztuce. Obrazy Stanisławy Sierant stanowią dokument zmagań artysty z naturą i jej autorską wizją świata. Wrażliwy odbiorca odnajdzie       w nich chwile spokoju, wyciszenia i osobliwości niezmierzonej istoty świata.

 dr hab. Ewa Miśkiewicz- Żebrowska

DSC07607

Wystawa zorganizowana została dzięki życzliwości i współpracy z Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Dyrektor Muzeum Maja Gulcz wraz z pracownikami zwiedziły wystawę deklarując jednocześnie dlaszą współpracę.

 

DSC07688

DSC07685DSC07686DSC07687DSC07695DSC07698DSC07701DSC07702DSC07703

Kalendarz imprez

Marzec 2024
N P W Ś C Pt S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Licznik odwiedzin

7389983
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkich odwiedzin
2012
1096
7429
7375120
36681
42100
7389983